Malý zúrivý Robinson

Malý zúrivý Robinson, SR 2009 – dokumentárny portrét básnika a textára Jozefa Urbana
Scenár: Tina Diosi, Biba Bohinská
Kamera: Ján Meliš
Strih: Maroš Šlapeta
Zvuk: Marián Gregorovič
Miz zvuku: Bohumil Martinák

Hudba: výber Marián Brezáni
Producent: Furia film – Lívia Filusová, Tina Diosi
Účinkujú: Waldemar Švábenský, Ľubomír Vojtek, Anton Pižurný, Miro Urban, Ján Litvák, Maroš Bančej, Miro Žbirka, Ľubomír Feldek, Marián Brezáni, Janko Lehotský, Nataša, Ivana, Kristína a Zuzana Urbanové a ďalší

Malý a zúrivý a Robinson – Jozef Urban
Začiatok osemdesiatych rokov minulého storočia. Pri okne postavená obyčajná školská lavica jedného košického gymnázia. A kontrastne k tomu za oknom nedočkavo čakajúci usmievavý svet. Zradný úsmev však, s poriadne špicatými zubami. Toto bol svet, do ktorého Jozef Urban skočil rovnými nohami a ktorý ho prinútil vyvrátiť ideu, že všetko v poézii už bolo povedané.
Nechcem písať biografiu, oprašovať kult tejto osobnosti či filozofovať nad jeho životom. Chcem len upozorniť na to, že existuje aj iný Urban než Milo a že 28. apríla 2009 uplynie už okrúhle desaťročie od smrti tohto človeka. Na stránkach vydavateľstiev a internetových kníhkupectiev nájdete iba suché „tragicky zahynul pri dopravnej nehode v roku 1999“. Smrť sa ako vždy priplazila nečakane, uprostred jeho tvorivej práce, a prešla mu svojou ľadovou rukou po tvári. Nasledujúci deň v novinách slovenskému textárovi a básnikovi venovali sotva desať riadkov. Smrť to bola dosť nepríjemná, jeho auto sa zrazilo s v protismere idúcim kamiónom. Seat bol doslova vtlačený pod nápravu nákladiaku, ktorý ho ešte 90 metrov tlačil pred sebou. Bilancia : Jozef Urban bol namieste mŕtvy.
Veríme menej svojim novým láskam
a púpavám
a snom
a sebe samým
Človek má iba málo krajín
S kvietkovanými lietadlami
Inzerátový ideál
Čo nefajčí a nepije
A pretože je život krutý
Vo filmoch treba
happy end
Kolumbom do rúk vajcia
namäkko
No predsa človek nerád nechá lístok
Odpusťte že som
utiekol
( Malý zúrivý Robinson, báseň Malý zúrivý Robinson, 1985 )
Čítajte viac:
http://alenaoravcova.blog.sme.sk/c/184730/Maly-a-zurivy-a-Robinson-Jozef-Urban.html#ixzz28ncUCFiC
http://www.filmpress.sk/recenzie/1455-maly-zurivy-robinson