Blog Archives

MIMONI

Written by : Posted on jún 16, 2015 : Komentáre vypnuté na MIMONI

VIAC:
Padol rekord slovenskych kin

Animovaná rozprávka Mimoni, filmovej distribučnej spoločnosti Barracuda Movie, má za sebou historicky najlepší otvárací víkend v ére samostatnosti. Neuveriteľných 109 475 divákov zaplnilo počas uplynulého víkendu kinosály po celom Slovensku, pričom mnohé až do posledného miesta. Niet pochýb, že Mimoni sú už teraz horúcim kandidátom na najúspešnejší film roka 2015.
V USA budú mať Mimoni oficiálnu premiéru 10. júla a celkom iste bude zaujímavé sledovať, či sa aj tam budú prepisovať historické rebríčky. Nuž, nechajme sa prekvapiť.
TOP 3 HISTORICKY NAJLEPŠÍCH OTVÁRACÍCH VÍKENDOV V NAŠICH KINÁCH (počet divákov)
1. Mimoni (109 475)
2. Päťdesiat odtieňov sivej (108 094)
3. Twilight sága: Úsvit – 2.časť (94 197)

V slovenskom znení účinkovali:
Lucia Hurajová
Scarlet Overkil
Přemysl Boublík
Herb Overkil
Zdena Studenková
The Queen
Peter Rúfus
Keeper of the Crown
Vladimír Hajdu
VNC Spokesman
Štefan Bučko
Narrator
Ján Gallovič
Young Gru
Stano Král
Walter Nelson
Jeanette Švoňavská
Madge Nelson
Vanda Ružičková
Tina Nelson
Michal Hallon
Walter Jr.Nelson
Štefan Skrúcaný
Profesor Flux
Peter Kollárik
Beefeater 1
Juraj Predmerský
British news reporter
Jozef Benedik
Archbishop
Roman Ferienčík
Male announcer
Peter Krajčovič
Kevin
Henrich Platek
Bob
Richard Sálay
Stuart
Martin Madej
Jana Valocká
Milada Rajzíková
Soňa Ulická
Petra Gažíková Lángová
Tatiana Šúrová
Viktor Vrbiar
Martina Kapráliková
Miloš Kanjak
Miroslav Málek
a ďalší

Slovenské znenie pripravila spoločnosť DIMAS

Produkcia
Juraj
Martinák

Asistentka réžie
Monika
Kraupová

Preklad a dialógy
Mirka
Brezovská

Réžia slovenského znenia
Bohumil
Martinák

LOKALFILMIS

Written by : Posted on jún 15, 2015 : No Comments

Premiéra: 18. júna 2015
Originálny názov: LOKALFILMIS
Krajina pôvodu: Slovensko
Rok výroby: 2015
Žáner: komédia / animovaný
Dĺžka: 80 min.
Jazyková verzia: originálna verzia
Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 15 rokov
Formát: 2D
Zvuk: Dolby Digital/DTS/SDDS
Oficiálna stránka:

Réžia: Jakub Kroner
Scenár: Jakub Kroner
Kamera:
Hudba:
Hrajú: Pišta, Rytmaus, Menežeris, Moloch, Oblina a i.

Krátky obsah:
Staré cigánske proroctvo predpovedá príchod mesiáša z rómskej osady, ktorý zmení svet. Narodí sa Rytmaus a postupne sa z neho stane najznámejší rapper v Európe. Rytmaus sa rozhodne kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Proti nemu sa vo voľbách postaví Pišta Lakatoš. Zo Slovenska sa vďaka predaju čistej pitnej vody stáva svetová veľmoc, ktorá spolurozhoduje o budúcnosti ľudstva s najväčšími mocnosťami ako je USA, Rusko či EU. Do hry o planétu sa zamieša aj diabol Moloch…

SEDEM ZHAVRANELÝCH BRATOV

Written by : Posted on máj 21, 2015 : No Comments

VŠETKO ČO SA POVIE, ČI JE PRAVDA, KTOVIE? 

Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo rozprávať. A tiež kráľovská rodina, o ktorej by sa dalo všeličo povedať. Samozrejme tu bola čarodejnica, ktorá bývala v lese a tá len bola zaujímavá. Tiež tu bola dedina a v nej veľa ďalších ľudí a osudov. Tých príbehov by mohlo byť tisíc, ale náš príbeh je               o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato a drahokamy. Je o slovách, ktoré je potrebné vysloviť opatrne, ako pekár kladie nakysnuté bochníky do pece… A práve sem, uprostred mnohých zamotaných príbehov a do vône čerstvo upečených buchiet sa jedného dňa narodila Bohdanka, ktorej vyrieknutá kliatba zakliala jej sedem urastených bratov               na havranov. Odvážna dievčina sa rozhodne, že svojich bratov zachráni. Môže to však urobiť len ona sama, podľa rád starej bylinkárky. Natrhať žihľavu, urobiť z nej priadzu a ušiť sedem košieľ pre jej sedem zhavranelých bratov. Kým však kliatbu zlomí, postretne mnohých, ktorí jej budú stáť v ceste a mnohých ktorí ju budú na ceste k vyslobodeniu bratov sprevádzať.

Rozprávka na motívy Pavla Dobšinského

Scenár a réžia: Alice Nellis

Kamera: Matej Cibulka: 

Architekt: Peter Čanecký, Ondřej Mašek

Kostýmy: Kateřina Štefková

Masky: Juraj Steiner

Hudba: Vašo Patejdl

Zvuk : Jiří Klenka, Juraj Solan

Mix: Bohumil Martinák

Producenti: Katarína Vanžurová,

Ester Honysová, Ľubomír Slivka

Hrajú: Martha Issová, Sába Rémundová, Zuzana Bydžovská, Lukáš Příkazský, Václav Neužil, Kristína Svarinská, Csongor Kassai, Miro Noga, Jana Oľhová, Marián Geišberg, Matej Marušín, Noel Czuczor a ďalší.

dimas
dimas studio
dimas studios

Škatuliaci

Written by : Posted on október 23, 2014 : No Comments

UIP/Universal, USA, 2014
Réžia: Graham Annable, Anthony Stacchi
Scenár: Irena Brignull, Adam Pava
Hudba: Dario Marianelli
Hrajú (v slov.znení): Peter Rúfus, Frencien Bauer, Miroslava Grožáková, Miroslav Noga, Vladimír Hajdu, Andrej Hryc, Štefan Bučko, Marián Labuda a ďalší

Hrdinovia môžu mať prekvapivé tvary
V Syrovanoch po zotmení radšej nevychádzajte z domu. Z podzemných skrýš vyliezajú zvláštne bytosti nazývané Škatuliaci, ktoré kradnú všetko čo im príde pod ruku. Raz vraj ukradli aj malého chlapca! A práve tento ukradnutý chlapec vám v dobrodružnom a zábavnom rozprávaní prezradí, že všetky legendy sú úplné výmysly. Tvorcovia filmu Koralína a svet za tajnými dverami a Norman a duchovia zase raz popustili uzdu svojej vizuálnej fantázii a stvorili svet, do ktorého sa každý rád vydá.
Každý okrem pána Chmatoša. Tento nepríjemný chlap s alergiou na syry má so Škatuliakmi nevybavené účty a preto im ani na chvíľu nedá pokoj. Keď ich práve neloví tak ich aspoň ohovára. Tieto škatuľové tvory nosia miesto oblečenia škatule od všetkého možného. Sú ale veľmi plachí a keby nepotrebovali kovové súčiastky do všetkých svojich vynálezov, nikdy by svoje podzemné kráľovstvo neopustili. Ľudia sa boja a držia sa od nich čo najďalej. Jedinou výnimkou je chlapec s menom Vajo. Toho však za človeka nepovažujú, pretože ho ako bábätko našli so škatuľou nasadenou na tele, takže to logicky musel byť tiež Škatuliak. Pretože korene sa zaprieť nedajú, podniká Vajo  viac a viac dobrodružných výprav do sveta ľudí. Na jednej sa zoznámi s diabolským plánom pána Chmatoša , ktorému predstavitelia Syrovian za pochytanie všetkých Škatuliakov prisľúbili biely klobúk ako symbol najvyššej prestíže. Škatuliaci potrebujú pomoc. A tá príde z úplne nečakanej strany. Len aby nebolo neskoro.
Filmy z dielne štúdia Laika čerpajú svoje kúzlo z klasickej ručnej animácie, ktorá tvárou v tvár tak trochu sterilnej digitálnej prevahe ešte zďaleka nepovedala posledné slovo. „Škatuliaci sú zároveň detektívkou, bláznivou komédiou a šialeným dobrodružstvom. Okrem dokonalej vizáže majú aj veľké srdce,“ hovorí producent Travis Knight, podľa ktorého inak než stop-motion animáciou ani nebolo možné príbeh vyrozprávať.

Pavol Demitra: 38 – filmová pocta hokejovej legende

Dokument, v ktorom nechýba  láskavý humor, zaujímavé príbehy a samozrejme, hokej. Všetko to, čo neodmysliteľne patrilo do Paľovho života.

Nový slovenský film z rúk režiséra Daniela Dangla je zaujímavým pohľadom na život Paľa Demitru. Ppripravte sa na 90 minút plných vtipných príhod, unikátnych informácií z rodinného archívu ale aj zákulisia NHL či slovenskej hokejovej reprezentácie. To všetko v podaní osobných výpovedí rodiny, kamarátov a spoluhráčov, pre ktorých bol Paľo v prvom rade skvelým človekom a silnou osobnosťou.

Snímku 38 režisérskej dvojice Lukáša Zednikoviča a Daniela Dangla videlo počas premiérového víkendu v kinách 49 314 divákov.

Tento nevšedný úspech a záujem verejnosti je dôkazom toho, že si ľudia vážia osobnosti, ktoré pre Slovensko veľa znamenali a vedia oceniť kvalitný film. 38 je spomienkou na Pavla Demitru, na jeho detstvo, prvé športové úspechy i na jeho cestu za vytúženými snami. Predovšetkým je to však portrét človeka, ktorý vždy bojoval o svoje sny s plným nasadením, ale férovo. „Takých ľudí,“ podľa slov jeho blízkeho spoluhráča Keitha Tkachuka, „v dnešnej dobe už veľa nenájdete…“
Film 38 uviedla do slovenských kín 11. septembra 2014 distribučná spoločnosť Itafilm.
Top 3 historicky najlepších otváracích víkendov slovenských filmov (počet divákov):
1. 38 (49 314)
2. Bathory (35 925)
3. Jánošík – Pravdivá história (31 107)
Top 10 historicky najlepších otváracích víkendov v našich kinách (počet divákov):
1. Mimoni (109 475)
2. Päťdesiat odtieňov sivej (108 094)
3. Twilight sága: Úsvit – 2.časť (94 197)

4. Twilight sága: Ústvit – 1. časť (62 847)
5. Doba ľadová 3 (62 128)
6. Harry Potter a Dary smrti – 2. (56 445)
7. Harry Potter a Dary smrti – 1. (53 891)
8. 38 (49 314)
9 Skyfall (47 006)
10. Hobit: Smaugova pustatina (46 580)
11. Vo štvorici po opici 3 (46 359)
12. Shrek: Zvonec a koniec (42 062)

Filmová pocta hokejovej legende

Scenár: Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič  •  Réžia: Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič  •  Kamera: Tomáš Juríček, Tomáš Zednikovič  •  Hudba: Ľubica Čekovská  • Zvuk: Gajdoš Peter  • Mix: Bohumil Martinák   • Hrajú: Mária Demitrová, Pavel Demitra, Ján Filc, Marián Gáborík, Michal Handzuš, Marián Hossa, Zdeno Chára, Tomáš Kopecký, Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský a ďalší

Krok do tmy

Written by : Posted on jún 5, 2014 : No Comments

Dobová dráma o mladom lekárovi, ktorý sa nevie vyrovnať so svojou minulosťou. Počas vojny musel vyniesť krutý rozsudok. Po rokoch sa bráni prijať ponúkanú kariéru a prepadá vášni v mimomanželskom vzťahu. Jeho kroky vedú k nečakaným následkom. Je bývalý partizánsky veliteľ Martin Dubovský, hrdina alebo vrah?

Jeho manželka Eva je obeťou, alebo prisluhovačkou totalitnej moci? A jeho milenka Soňa je iba karieristka, alebo osudom skúšaná slobodná matka? Pohnuté osudy našich antihrdinov z doby nástupu komunizmu sú príbehmi o násilí a vzdore, slabosti a odvahe, aké sa odohrávajú aj dnes. Slovo režiséra Miloslava Luthera : Začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa odohráva náš príbeh, som prežíval šťastné detstvo v nešťastnom svete. Dnes už neviem, čo z mojich spomienok na tú temnú povojnovú dobu som naozaj zažil, alebo iba počul, alebo som si kdesi prečítal, či poskladal z rôznych zdrojov. Viem však s istotou, že životy dospelých, ktoré vtedy plynuli okolo mňa, boli oveľa nasýtenejšie a rozporuplnejšie, ako ich zjednodušene, čierno bielo podáva dejepis či médiá. Tak, ako dnes, a ako vždy, každý bol tvorcom svojho osudu, autorom svetlých i temných zákutí svojho svedomia. Plných lásky, sklamania, šťastia, utrpenia, láskavosti, krutosti, ušľachtilosti, úskočnosti, hrdinstva, zrady… Svedomie je to jediné, čo nás sprevádza celý život. Či chceme alebo nie. Verím, že našim bohatým, takmer románovým príbehom poskytneme všímavému divákovi veľa z toho, čo sám zažíva a dopozerá tento film v hlbokom citovom pohnutí. V kinách od 12. júna 2014.“

„Filmová adaptácia novely Alfonza Bednára Rozostavaný dom z roku 1956. Dramatický príbeh z obdobia 50-tych rokov, keď sa lámali nielen ľudské životy, ale aj charaktery, ktorý ponúka možnosť vyrovnať sa s našou tragickou minulosťou. Príbeh stavia na rozprávaní o vypätých individuálnych osudoch ľudí, blúdiacich v labyrinte zložitých povojnových čias.(oficiální text distributora)“

„Krok do tmy je celovečerný film, scenáristami sú Marián Puobiš a Miloslav Luther, ktorý je zároveň aj režisérom filmu.

Ľúbostná dráma z povojnového obdobia je o mileneckom vzťahu ženatého lekára a politickej agitátorky. V hlavnej úlohe lekára a bývalého partizánskeho veliteľa Martina Dubovského sa objaví herec Marko Igonda, jeho manželkou Evou je Monika Haasová a milenku Soňu stvárňuje česká herečka Kristýna Lišková-Boková. Film sa natáčal aj v prostredí Strážovských vrchov. Kameramanom je Igor Luther.“

Hrali:
Martin Dubovský: Marko IGONDA
Eva Moravčíková-Dubovská: Monika HAASOVÁ
Soňa Malenová: Kristýna BOKOVÁ
Malena: Miroslav DONUTIL
Ignác Dugas: Peter NÁDASDI
Dugasov otec: Marian GEIŠBERG
Jánoš: Attila MOKOŠ
Kamil Vlach: Ady HAJDU
farár: Ján GREŠŠO
civil: Boris FARKAŠ
učiteľ Moravčík: Alfréd SWAN
Jindro Jankovič: Martin FINGER
sused: Zdeněk DVOŘÁK
Paula Dugasová: Lucia JAŠKOVÁ
sestrička: Slávka DAUBNEROVÁ
Otec Dubovský: Ján HRMO
Matka Dubovská: Ľudmila SWANOVÁ
Fero Dubovský: Peter KADLEČÍK
Jožo Dugas: Emil LEEGER
Kubiš: Erik OLLÉ
Faraga: Karol ŠIMON
Berec: Pavol ŠIMUN
Nemecký vojak: Jaroslav KYSEĽ
Vrátnik: Peter MONČEK
Janka: Mária IGONDOVÁ
Janko: Jan THEISSIG
Jurko: Filip KREUTZ

réžia: Miloslav LUTHER

producent: Patrik PAŠŠ
scenár: Miloslav LUTHER, Marian PUOBIŠ
voľne na motívy novely Alfonza BEDNÁRA ROZOSTAVANÝ DOM

kamera: Igor LUTHER
druhá kamera: Tomáš STANEK
strih: Barbora PAŠŠOVÁ
zvuk: Ľubomír NOVOTA
výtvarník scény: Pavol ANDRAŠKO
výprava: Miroslav KINDER
výtvarník kostýmov a masiek: Anna HROŠŠOVÁ
hudobná spolupráca: Ivan MARTON

mixáž zvuku: Bohumil MARTINÁK

zvuková postprodukcia mixu: Studio DIMAS
spolupracovali: Juraj MARTINÁK
Igor UHRINČAŤ
Monika KRAUPOVÁ

vedúci výroby:Igor HUDEC
vedúci nakrúcania:Michal STRÁŇAVA
pomocná réžia:Pavol ZRÍNY
casting: Ingrid HODÁLOVÁ
Katarína KOLAJOVÁ
Eva DOMORÁKOVÁ
skript: Petra VLADYKOVÁ
Jana CVIKOVÁ
Andrea ČEPCOVÁ
ostriči:Karel KALIBAN
Maroš SEKEJ
Martin SČEPKO
asistenti kamery: Robert Kováč
Patrik MAROŠ
Rado STUHL
technická supervízia strihu: Róbert CUPRÍK
asistenti produkcie: Juraj LIPTÁK
Milan STRÁŇAVA
Alena PLEVKOVÁ
rekvizity:Peter KUSÝ
Richard VOLEK
Miroslav SÚKALA
maskyZuzana PAULINY
Katarína HORSKÁ
Vladimír WITTGRÚBER
kostýmy: Mária MELUŠOVÁ
Lýdia JUHOŠOVA
Babeta KODAJOVÁ
Kvetka SVATOŇOVÁ
Mária MIKLAŠOVÁ
svetlá: Ľubor KYSEĽ
Tomáš BERGER
Rado GARANIČ
Rastislav VAJDA
Peter DVORÁK
agregá: tMartin ROTH
grip: Mário TARDÍK, Emil TARDÍK, Pavol BACHŇA
stavebná služba: Michal Gubala
špeciálne efekty: František RAKICKÝ, Gabika MACKOVÁ
Doprava: Miroslav HAVLÍK, Ján ERBEN
Juraj RAPOŠ, Martin ŠTULRAJTER
nahrávka ruchov: Koloffman BEKÖ, Ľubomír CVANCINGER
Miloslav KUNA, Peter KLUČÁR

Spolupracovali

Daniela PAULOVIČOVÁ, Jana KLUKOVÁ, Simona KYJACOVÁ, Tomáš HALADA,
Darina VERŠOVSKÁ, Radka BABINCOVÁ, Michal ŠOKA, Ing. Stanislav VONDRA,
Iveta POSPÍŠILOVÁ, Laura SIVÁKOVÁ, Martin MURÁNI
a ďalši

Tvorcovia filmu ďakujú

Kataríne KENÍŽOVEJ – BEDNÁROVEJ, Ing. Karolovi PAULŮ
obyvateľom a starostom obce Uhrovec, Uhrovské podhradie, Omastiná, Železniciam SR
BEZ, Študenstskému domovu SVORADOV, Hotelu Partizán – Jankov Vŕšok
Technickému Automotomúzeu
16 mm negatív Kodak spracovalifilmové laboratória BARRANDOV a.s.
výkonný producent TRIGON PRODUCTIONMária VANEKOVÁ
producent RTVSTibor BÚZA
producent TRIGON PRODUCTIONPatrik PAŠŠ